بارم بندی پیشنهادی درس علوم تجربی

همکاران گرامی می توانند بارم بندی پیشنهادی کتاب علوم تجربی دوم و سوم راهنمایی را برای طرح سوالات خرداد و شهریور در سال تحصیلی 92-91 از لینک زیر دریافت کنند. 

بارم بندی درس علوم تجربی

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ٥:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۳٠
تگ ها : اطلاع رسانی

آزمون عملکردی

می دانیم که 5 نمره از 20 نمره ارزشیابی پایانی درس علوم تجربی مربوط به ارزشیابی عملی است. همکاران برای ارزشیابی عملی از دانش آموزان می توانند به تناسب از انواع آزمون های عملکردی استفاده کنند.با تهیه این نوع آزمون ها و فهرست های ارزشیابی می توانیم دانش، مهارت و نگرش دانش آموزان را بسنجیم. البته در طول دوره آموزش هم استفاده از این نوع آزمونها منجر به تعمیق یادگیری دانش آموزان خواهد شد. هدف از اجرای آزمون های عملکردی این است که در جریان عملکرد و نحوه یادگیری دانش آموزان باشیم و به آنان کمک کنیم که به سطوح بالاتر دانش و مهارت دست یابند. بر خلاف آزمون های صرفاً کتبی که تنها نتایج دیده می شود و  عملکرد دانش اموزان در رسیدن به نتایج نادیده گرفته می شود. در ادامه مطلب می توانید یک تعریف کوتاه از آزمون عملکردی و انواع آن و یک نمونه آزمون عملکردی از کتاب علوم پایه سوم را مطالعه کنید. 

 آزمون عملکردی(دانلود)

ادامه مطلب   
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٩

بارم بندی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دوره راهنمایی در درس علوم تجربی

جهت اطلاع و آگاهی همکاران گرامی می رساند که، از آن جا که آموخته های دانش آموز در سه حیطه دانش، مهارت و نگرش است و لزوماً معلم در ارزشیابی باید آنچه را دانش آموز در این سه حیطه فراگرفته، ارزشیابی کند، در عمل، فرایند جمع آوری این اطلاعات از طریق ارزشیابی مستمر و ارزشیابی پایانی امکانپذیر است. [توضیحات بیشتر را می توانید در ادامه مطلب مطالعه کنید]

ارزشیابی مستمر: ارزشیابی مستمر ارزشیابی عملکرد دانش اموز طی فعالیت های گوناگون داخل کلاس(آزمایش ها، پرسش ها، پاسخ ها و گفتگوهای حین تدریس) و نیز فعالیت های خارج کلاس است.

ارزشیابی پایانی: به صورت کتبی(سنجش دانش و مهارت به طور توام) و عملکردی (فعالیت هایی که انجام آن نیاز به استفاده از ابزار و انجام فعالیت های عملی و آزمایشگاهی دارد.)[در پست بعدی درباره نحوه طراحی آزمون عملکردی برای درس علوم مطلب خواهم نوشت]

جدول بارم بندی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دوره راهنمایی در درس علوم

شماره

نوع ارزشیابی

موضوع ارزشیابی

بارم

1

ارزشیابی مستمر

ارزشیابی از فعالیت های دانش آموزان در مدرسه (مهارت ها، دانستنی ها و نگرش ها)

15 نمره

ارزشیابی از فعالیت های دانش آموز در خارج از مدرسه

5 نمره

2

ارزشیابی پایانی

ارزشیابی کتبی

15 نمره

ارزشیابی عملی(عملکردی)

5 نمره

ادامه مطلب   
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧

ارزشیابی الکترونیکی دانش آموزان[آزمون های آنلاین]

با توجه به نظام ارزشیابی رسمی در نظام آموزشی کشور هنوز جایگاه مشخصی برای ارزشیابی الکترونیکی در نظر گرفته نشده است. لیکن برخی از ارشیابی های نیمه رسمی مانند آزمون و کوئیزهای کلاسی، پروژه ها و تحقیق های دانش آموزی و ارزشیابی خارج از کلاس می تواند در قالب ارزشیابیی الکترونیکی انجام شود و بخشی از نمره مستمر دانش آموزان را تشکیل دهد. بر این اساس ساخت و طراحی سوالات آنلاین یکی از جالب ترین تکنولوژی هایی است که در این چند ساله اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته و در بسیاری از موارد نظیر دانشگاه ها و موسسات آموزشی و حتی در برخی مدارس هم از این روش برای بالا بردن کیفیت آموزش و یادگیری استفاده می شود. برای این که بتوان از این آزمون ها استفاده کرد می بایست از ابزارها و نرم افزارهای خاصی بهره برد. نرم افزارهای Wondershare QuizCreator /Schoolhouse Test/ E-AZMOON/ EasyQuizzy نمونه ای از این ابزارهاست که برای ساخت و طراحی آزمون های تحت وب و آنلاین می باشد که به کمک آن کاربران می توانند اقدام به طراحی امتحانات به صورت آنلاین نمایند. در ادامه سایتی برای انجام آزمون آنلاین درس علوم تجربی پایه های دوم و سوم راهنمایی معرفی میی شود شما برای ورود به آزمون های آنلاین درس علوم تجربی می توانید روی لینک های زیر کلیک کنید.

آزمون انلاین[1]                                     آزمون آنلاین[2]

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦

نمونه سؤالات نهایی درس علوم تجربی سال سوم راهنمایی

در پست های قبلی نمونه سؤالات نوبت اول و سؤالات نهایی درس علوم سوم راهنمایی در اختیار همکاران و دانش آموزان گرامی قرار داده شده بود در لینک زیر می توانید نمونه سؤالهای دیگر را دریافت کنید.

سوالات نهایی علوم تجربی سوم راهنمایی

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦
تگ ها : آزمون

طرح درس مبتنی بر وب، فیلم آموزشی و پاورپوینت فصل 13[گردش مواد]علوم دوم

طرح درس علوم دوم راهنمایی دستگاه گردش خون[فصل 13]

فیلم آموزشی دستگاه گردش خون

فیلم آموزشی دستگاه گردش خون(2)

پاورپوینت دستگاه گردش خون

سوالات فصل 13(گردش مواد)

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٥

جهان آموزش [مدارس نوآورانه با معماری ویژه 2]

این روزها مدارسی که توسط معماران طراحی می شوند تنها شامل کلاس های درس نیستند و هدف این است که تاثیر مثبتی بر روی نحوه یادگیری کودکان داشته باشند. این کلیپ نگاهی دارد به مدارسی در سوئد، بورکینافاسو و ابوظبی که هر کدام به نوبه خود منحصر به فردند. مدرسه ای در سوئد که در آن به جای کلاس های درس معمولی یک مجموعه ای از فضاهای یادگیری ویژه طراحی شده، به کمک این معماری کودکان با نحوه جدیدی از یادگیری مانند یادگیری از طریق تجربه و آزمایش آشنا می شوند، و این امر موجب افزایش خلاقیت آنها هم هست. این مدرسه جدید برای آموزش کودکان به نحوی طراحی شده است که در اینجا هیچ دیواری وجود ندارد یعنی هیچ کلاسی وجود ندارد تنها فضاهای مختلف توسط مرزها محدود شده اند، مرزهای کاربردی، سرگرم کننده یا تفهیمی. همینطور نگاهی دارد به مدارسی نوآورانه در بورکینافاسو و ابوظبی ...  

دانلود کلیپ مدرسه2

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸
تگ ها : جهان آموزش

طرح درس، نمونه سوالات و پاورپوینت مربوط به فصل13[تولید مثل] علوم سوم راهنمایی

در لینک های زیر می توانید طرح درس، نمونه سوالات و پاورپوینت مربوط به فصل 13 (تولید مثل) کتاب علوم تحربی سوم راهنمایی  را دانلود کنید.

طرح درس علوم تجربی سال سوم فصل13[تولید مثل]

سوالات فصل 13[تولید مثل] علوم تجربی سوم

پاورپوینت[تولید مثل]

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٥

طرح درس، نمونه سوالات و پاورپوینت فصل 12[خون و ایمنی] علوم دوم راهنمایی

در لینک های زیر می توانید طرح درس، نمونه سوالات و پاورپوینت مربوط به فصل 12 (خون و ایمنی) کتاب علوم تجربی دوم راهنمایی را دانلود کنید.

طرح درس علوم تجربی سال دوم فصل 12[خون و ایمنی]

سوالات فصل12[خون و ایمنی] علوم تجربی دوم

پاورپوینت[خون و ایمنی]

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٤

نگرشی دیگر به زندگی[کلیپ دیدنی انیمیشن ماسوله]

انیمیشن «ماسوله» کلیپ دیدنی و دل انگیز و داستان آن یادآور خاطرات گذر زندگی و عشق و زیبایی های شمال ایران زمین است.  

خلاصه داستان: انیمیشن «ماسوله» درباره سفر یک زوج جوان خارجی به روستای ماسوله است، این انیمیشن روایتگر مشاهدات این زوج است. آنها هنگام گردش در این روستا به یک پیرمرد وپیرزن برخورد می‌کنند و وارد داستان زندگی آنها می‌شوند ...

دانلود کلیپ

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱