آموزش علوم[شهاب سنگ چیست؟][به بهانه برخورد شهاب سنگ با زمین در روسیه]

در فضا قطعات سنگی بی شماری در اندازه‌‌های مختلف وجود دارد. هم چنان که زمین دور خورشید می‌گردد، با این قطعات سنگ که در مسیرش قرار می‌گیرند، مواجه می‌شود. هنگامی که این سنگ‌ها با سرعت بسیار زیادی که دارند، وارد جوّ زمین می‌شوند با هوای اطراف زمین اصطکاک پیدا می‌کنند. بر اثر این اصطکاک حرارت بسیار زیادی تولید می‌شود و تکه سنگ به شدت داغ و گداخته می شود تا حدی که آتش می‌گیرد و شروع به سوختن می‌کند. به همین دلیل در آسمان شب، ستاره‌‌های سوزانی را می‌بینیم که از یک سو به سوی دیگر می‌روند. عمر این ستاره‌ها بیش تر از چند ثانیه نیست و پس از آن ناپدید می‌شوند. این اتفاق در روز هم می‌افتد، اما نمی‌توانیم آن را ببینم، چون نور این سنگ‌های سوزان در برابر نور خورشید بسیار ناچیز است و به چشم نمی‌آید. به این سنگ‌های سوزان «شهاب سنگ» می گویند. سنگ‌های آسمانی، خارج از جوّ زمین قرار دارند و اندازه‌ی آن ها متفاوت است. جنس آن ها هم ممکن است از سنگ، آهن یا ترکیبی از هر دو باشد. اگر سنگ آسمانی وارد جوّ زمین شود، اما نسوزد و با زمین برخورد کند، به آن «meteorite» گفته می‌شود. در زمان‌های مشخصی از سال، تعداد زیادی سنگ‌ آسمانی وارد جّو زمین می‌شود. این اتفاق وقتی می‌افتد که زمین هنگام حرکت خود به دور خورشید وارد منطقه‌ای می‌شود که تعداد زیادی از این سنگ‌ها در فضا وجود دارد. تصاویری از برخورد شهاب سنگ با زمین در مرکز روسیه را می توانید در لینک زیر پس از دانلود تماشا کنید.همچنین می توانید اخبار مربوط به این حادثه را در ادامه مطلب بخوانید.

گزارشی از برخورد شهاب سنگ با زمین[1]          کلیپ محل برخورد شهاب سنگ[2]


روز جمعه 15 فوریه 2013 شهاب نسبتا بزرگی بر فراز روسیه دیده شد. این شهاب پس از طی مسیری منفجر شد و موج انفجار آن به اندازه ای بود که تعدادی از خانه ها آسیب رساند. این انفجار مانند یک بمب صوتی قوی عمل کرده و تعدادی از پنجره های شهر چلیابینسک بر اثر موج این انفجار شکست و شبکه موبایل از کار افتاد. به گزارش خبرگزاری رویتر این  شهاب بیش از 1000 نفر را در این شهر مجروح نموده است.

این حادثه در 1500 مایلی شرق مسکو در یکی از شهرهای ضنعتی روسیه مشاهده شده است. سرعت هسته آتشین این شهاب حدود 30 کیلومتر بر ثانیه بوده و از فاصله حدود 200 کیلومتری دیده می شد.

 آکادمی علوم روسیه نیز اعلام کرد که این شهاب با وزنی حدود 10 تن با سرعتی بین 30 تا 50 کیلومتر بر ساعت وارد اتمسفر زمین شده است. انرژی آزاد شده از این شهاب معادل یک بمب اتمی کوچک بوده است.

در این حادثه خوشبختانه کسی کشته نشده است.

منبع: http://www.newsdaily.com/stories/bre91e05z-us-russia-meteorite

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/٢۸
تگ ها : آموزش علوم