روش انجام یک آزمایش مثال: کلاس هشتم

به دانش آموزان نشان دهید که مانند دانشمندان فکر کنند(مثال: روش انجام یک آزمایش، کلاس هشتم)

امروزه از پژوهش علمی و یا  روش علمی بسیار سخن به میان می آید. اینجا قصد توضیح مراحل روش علمی را ندارم چون همه ما با این روشها آشنا هستیم اما در چه مواقعی بهترین آموزش برای این تفکر و روش علمی برای شاگردان است باید به بهترین نحو تشخیص دهیم برای انجام یه روش علمی لازم نیست مسائل خاص و پیچیده ای برای اهدافمان در نظر بگیریم مثلاً برای آموزش روش علمی برای دانش آموزان کلاس هشتم یکی از موضوعات آزمایش را در نظر می گیرم. که مربوط به میزان حل شدن شکر در آب گرم و سرد می باشد. 

در ادامه مطلب بخوانید.


به دانش آموزان نشان دهیم و بیاموزیم که مانند دانشمندان فکر کنند(مثال: روش انجام یک آزمایش، کلاس هشتم)

امروزه از تفکر و پژوهش علمی و یا  روش علمی بسیار سخن به میان می آید. اینجا قصد توضیح مراحل روش علمی را ندارم چون همه ما با این روشها آشنا هستیم اما در چه مواقعی بهترین آموزش برای این تفکر و روش علمی برای شاگردان است باید به بهترین نحو تشخیص دهیم برای انجام یه روش علمی لازم نیست مسائل خاص و پیچیده ای برای اهدافمان در نظر بگیریم مثلاً برای آموزش روش علمی برای دانش آموزان کلاس هشتم یکی از موضوعات آزمایش را در نظر می گیرم. که مربوط به میزان حل شدن شکر در آب گرم و سرد می باشد. .

گروه

حدس می زنم

مشاده کردم

1

مثلا 5 قاشق

4 قاشق

2

...

...

3

....

.....

می توانید از گروه ها بخواهید برای جلسه بعد دو لیوان یک اندازه، دو استکان شکر(یا دو استکان قند حبه ای) و دو قاشق همرا بیاورند (همه گروه ها برای اینکه اندازه ظروفشان یکسان باشن بهتر از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف با اندازه های مساوی استفاده کنند) تا نتایج گروه ها دقیق قایل مقایسه باشد. شما هم از قبل یک پارچ یا فلاکس آب سرد و آب گرم آماده کنید و در جایی قرار دهید (اما قبل از بیان مساله و مشکل، دانش آموزان از وجود پارچ های آب و گرم و سرد آگاه نباشند). در ابتدای کار دانش آموزان با این مشکل مواجه کنید: به نظر شما در یک لیوان چند قاشق شکر حل می شود؟ به هر گروه اجازه دهید که با یکدیگر مشورت کنند در مورد حدسی که می زنند به توافق برسند و آنگاه نظر نهایی خود را بیان کنند. حال از گروه ها بخواهید آزمایش کنند. در ابتدا شما لیوان هر گروه را  تا دو سوم از آب سرد پر کنید. و از دانش آموزان بخواهید که دقیقاً مشخص کنند چند قاشق شکر در این لیوان حل می وشد. شما باید به کار گروه ها توجه داشته باشید که آیا انها هنگام حل کردن شکر در آب توجه دارند شکر را مرحله به مرحله اضافه کنند و فقط پس از حل شدن شکر در هر محله دوباره شکر به آب اضافه می کنند؟ آیا شاگردان به نظر هم توجه می کنند؟ آیا همه افراد گروه در فعالیت شرکت دارند؟ شما حاصل آزمایش هر گروه را در جدول زیر یادداشت کنید. از گروه ها سوال می کنید آیا می توانید کاری کنید که مقدار بیشتری شکر در یک لیوان آب حل شود؟ به همه افراد گروه ها فرصت اظهار نظر دهید. پیشنهاد گروهی را که به استفاده از آب گرم برای حل شدن بیشتر شکر اشاره می کند را بپذیرید.  گروه ها آزمایش را برای آب گرم مثل مرحله اول تکرار می کنند. پس از اتمام آزمایش از افراد گروه ها بخواهید که مشاهدات خود را بیان کنند وشاگردان و همینطور شما جدول را بصورت زیر کامل کنید.

گروه

آب سرد

آب گرم

حدس می زنم

مشاهده کردم

حدس می زنم

مشاهده کردم

1

مثلا 6 قاشق

5 قاشق

3قاشق

3.5 قاشق

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

از دانش آموزان بخواهید نتیجه آزمایش خود را در یک یا دو جمله بیان کنند. در پایان دانش آموزان با پرسش جدیدی روبرو کنید مثلا آیا میزان نمکی که در یک لیوان حل می شود با همان میزان شکری که در آن لیوان حل شد مساوی است؟ آیا تاثیر آب گرم بر حل شدن نمک و شکر به یک اندازه است؟ و ...... از دانش آموزان بخواهیداین فعالیت را در خانه انجام دهند حاصل کار خود را به کلاس بیاورند.

 

  
نویسنده : علی یوسفی ; ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤
تگ ها : آموزش علوم